fbpx

A.Guoga: didžiausias turtas – ne pinigai

Į politiką pasukęs ir Europos Parlamento rinkimuose dalyvauti ketinantis verslininkas, filantropas Antanas Guoga atskleidė, kad jo sėkmės paslaptis – kūrybingos idėjos, sukauptos žinios, atkaklus darbas ir nepaliaujamas tikėjimas, jog gyvenime pasiekti galima viską. Jis įsitikinęs – gyvenime daryti tai, ką nori, yra lengva.

Užgrūdino gyvenimas be mamos

Kaune gimęs A.Guoga pasakojo, kad jo tvirtą charakterį, jautrų požiūrį į žmogų ir tikėjimą šviesia ateitimi suformuoti padėjo nelengvos vaikystės patirtys. Kai jo mama išvyko į Australiją, vos septynerių metų berniukas Lietuvoje liko vienas. Plano iš karto drauge su savimi pasiimti ir sūnų A.Guogos mamai įgyvendinti nepavyko dėl apribojimų išvykti į užsienį.

“Puikiai atsimenu tą dieną, kai vijausi brangiausią žmogų į Maskvą vežantį traukinį. Nepavijau. Vaikystė nebuvo lengva, tačiau mane supo daug gerų ir padedančių žmonių. Mano jaunos dienos prabėgo Kaune ir Alytaus rajone, Kalesninkų kaime. Kova dėl mano išvykimo truko penkerius metus, kai galiausiai būdamas 11 metų persikrausčiau į Melburną Australijoje”, – prisiminimais dalijosi pašnekovas.

Anot jo, be mamos praleisti metai jį užgrūdino. A.Guoga akcentavo, jog jau tada gyvenime jo niekas nebegąsdino.

Pirmieji pinigai – dar vaikystėje

“Manau, kad išvykimas į Melburną man tapo lemtingu posūkiu. Jei likimas būtų susiklostęs kitaip, matyt, ir aš būčiau kitoks. Australijoje susiformavau kaip asmenybė. Ten žmonės pozityvūs, gerai nusiteikę, padeda vienas kitam, nėra korupcijos”, – pabrėžė vyras.

Darbo ir nelengvai gaunamų pinigų skonį A.Guoga pajuto dar ankstyvoje vaikystėje. Berniukas Kalesninkų kaime augino pomidorus. Juos ravėdavo, laistydavo, vėliau skindavo ir parduodavo turguje.

“Jau tada supratau, kiek daug pastangų reikia įdėti, norint pasiekti rezultatą. Melburne besimokydamas mokykloje pinigų negaudavau – suvokiau, jog norėdamas kažką nusipirkti, privalau užsidirbti pats. Keliaudavau pas kaimynus, siūlydamas sutvarkyti namus, nuplauti mašiną ar nupjauti žolę”, – kalbėjo A.Guoga.

Arkliukas – aštrus protas

Koledže studijuodamas apskaitą ir finansus jaunas vaikinas pradėjo dirbti įmonės “Australian Mortgage Brokers” vadovo Billo Buchano asistentu. Anot A.Guogos, šis žmogus jį išgelbėjo ir padėjo atrasti savo kelią.

“Supratau, kad man puikiai sekasi su skaičiais, o loginio mąstymo ir matematinių žinių reikalaujančioje veikloje galiu konkuruoti su kitais. Atradau ir dar vieną savo pašaukimą – finansų ir akcijų rinkas”, – gyvenimo istoriją pasakojo pašnekovas.

Būdamas 20 metų A.Guoga įsidarbino “CitiBank” valdomame investiciniame banke Honkonge, kur buvo atsakingas už naujų klientų pritraukimą ir jų investicinio portfelio valdymą.

Verslo pradžia nebuvo lengva

“Galima sakyti, kad buvau dar visai vaikas. Gal todėl ir baimės nejaučiau? Praplėčiau požiūrį į gyvenimą, daug pamačiau. Tai buvo nuostabus jaunystės laikas. Įspūdžių tiek, jog viską reikėtų aprašyti”, – šypsojosi pašnekovas.

Iš Honkongo į Australiją grįžęs jaunas vyras pradėjo kurti savo verslus, tačiau įgyvendinti užsibrėžtus planus sekėsi sunkiai. Kaip teigė A.Guoga, iki 2000 m. jis dar nieko nebuvo pasiekęs. Tik po 2000-ųjų vyras Australijoje sėkmingai investavo į naujienų portalą valdančią bei gyvybės draudimo paslaugas teikiančias bendroves.

“Buvau jau vyresnis nei 25 metų. Matyt, pasisekimą lėmė tai, kad jau buvau įgavęs patirties, pradėjau kitaip mąstyti. Internetiniai verslai sparčiai judėjo į priekį, pradėjau uždirbti pinigų ir jais dalytis”, – prisiminė verslininkas.

Padėti privalo visi

A.Guoga pripažįsta, jog gyvenime niekada nesiekė turėti daug pinigų. “Kai pats uždirbi pakankamai, privalai padėti žmonėms, kuriems dėl įvairių priežasčių sekasi sunkiau. Man tai – savaime suprantamas dalykas”, – atviravo pašnekovas.

Vien “Bėdų turgui” A.Guoga nuo 2007 m. paaukojo daugiau nei milijoną litų, prisideda prie “Maisto banko” veiklos. Itin didelę, ne vieną milijoną siekiančią, paramą vyras skyrė šalies sportui: krepšiniui, irklavimui, tinkliniui.

Labdaringa veikla filantropas užsiima ir užsienyje: paaukojo apie pusę milijono dolerių Melburno kovos su vėžiu fondui bei Melburno psichologinei tarnybai, o apie 200 tūkst. dolerių Maskvos 80-ajam internatui.

“Anksčiau neafišuodavau savo labdaringos veiklos, tačiau dabar apie ją kalbu, nes noriu parodyti pavyzdį kitiems. Esu įkūręs fondą, kuriam skiriu pinigus, kurie bus panaudoti labdarai jau po manęs. Mūsų buvimas čia labai laikinas, todėl reikia galvoti, ką galime palikti ateičiai, jog geri darbai nesustotų”, – kalbėjo vyras.

Žinios – didžiausias turtas

Pagrindinė žmogaus sėkmės paslaptis, anot A.Guogos, yra aiški idėja.

“Gyvenime reikia suprasti, kuo nori būti, kas tave traukia. Vėliau tą idėją susiaurinti iki tam tikros nišos, kurioje turi sugebėjimų pasireikšti, o tada po truputį pradėti semtis žinių ir tobulėti. Ir žinios jokiu būdu nėra tik diplomas. Kiekvienam patarčiau kaupti patirtį, nebijoti darbo dar mokyklos suole, išbandyti norimą darbą studijuojant. Svarbiausia – judėjimas”, – teigė vyras.

A.Guoga įsitikinęs, jog didžiausias jo turtas yra ne pinigai, o per gyvenimą sukauptos žinios.

“Tik jų esu turtingas, o pinigai ateina ir išeina. Man gyvenime padėjo užsispyrimas. Ir nesvarbu, apie kurį laikotarpį kalbėsime. Versle negailėdamas jėgų siekiau savo tikslų, dabar kiekvieną dieną važiuoju į skirtingus miestus ir susitinku bent su tūkstančiu žmonių, kad išgirsčiau, kas jiems rūpi, ir juos pajausčiau. Tiesiog niekada nestovėjau vietoje ir nelaukiau kažko iš kitų”, – kalbėjo A.Guoga.

Lietuvoje – geriausia

Su Lietuvos moksleiviais, kolegijų ir universitetų studentais susitinkantis verslininkas sukaupta patirtimi ir paprastais, tačiau efektyviais patarimais dalijasi ir su šalies jaunimu. Vakar Klaipėdos Socialinių mokslų kolegijoje apsilankęs A.Guoga studentus tikino, jog būtent dabar jie gyvena aukso amžiuje.

“Jaunimas dabar turi gerokai didesnes galimybes nei mano laikais. Pamenu, eidamas į mokyklą, turėjau nešioti raudoną kaklaraištį, o mums į galvas buvo kalama komunizmo ideologija.

Kiek laiko iššvaistėme veltui. Dabar Lietuva nuo kitų šalių neatsilieka niekuo. Mums, būnant Europos Sąjungoje, atviros visos durys. Turėdami žinių, galime parduoti labiausiai darbdavių vertinamą dalyką – protą. Svarbiausia – būti “alkaniems” ir siekti”, – dėstė pašnekovas.

Anot jo, laikinas išvykimas į užsienį tam, kad įgytum naujos patirties – reikalingas ir naudingas dalykas. Jo teigimu, tik tada geriau suvoksi, jog pasaulyje nėra geresnės vietos nei Lietuva.

“Mes turime viską: daug erdvės, tyrą orą, vandenį, miškus, nuostabias ilgas ir šiltas vasaros dienas. Rojus. Jauni žmonės čia turi progą kurti valstybę, kokią nori matyti, o ne būti vergais kitur. Todėl visus ir skatinu pasilikti, kurti, prisidėti prie politikos, verslo, eiti balsuoti. Tik taip galima pakeisti esamą situaciją”, – kalbėjo A.Guoga.

Optimizmas – įgimtas

Jo įsitikinimu, lietuviai turi pranašumą net prieš australus. A.Guoga pabrėžė, jog esame darbštūs, atkaklūs ir protingi.

“Reikėtų susitelkti, palaikyti vieniems kitus. Matau, kaip Lietuvoje situacija gerėja. Belieka sulaukti nedidelio postūmio ir įvyks proveržis. Vienas svarbiausių mano, kaip politiko, tikslų – geresnis verslą kontroliuojančių institucijų darbas. Jos turi padėti, o ne kenkti verslui, kuris kaip oras yra būtinas šaliai. Tik verslas, kuris sukuria pajamas, padės gyventi geriau”, – įvardijo pašnekovas.

A.Guoga teigė, kad ne vienas aplinkinis į jo skleidžiamą optimizmą žiūri pro pirštus. Vyras juokavo, kad kiti net papriekaištauja, jog iš jo lūpų per dažnai girdi žodį “pozityvus”.

“Tačiau kupinas vilties ir gero nusiteikimo esu dar nuo vaikystės. Esu įsitikinęs, jog gyvenime daryti tai, ką nori, yra lengva. Belieka pasirinkti. Didžiausia rizika – nežinoti ir nesuvokti, ką tu veiki. Tai – pagrindinis dalykas, kurio reikia vengti”, – akcentavo A.Guoga.

Klaipėda