A.Guoga: panaikinus roamingo mokesčius piliečiai mokės mažiau, o verslas plėsis greičiau

Latvijos pirmininkavimo ES Tarybai paskutinę dieną pasiektas susitarimas nuo 2017 m. birželio 15 d. panaikinti roamingo mokesčius ir atverti prieigą prie interneto visiems operatoriams Europarlamentaro Antano Guogos nuomone, šis sprendimas užtikrins galimybę Lietuvos piliečiams skambinti, siųsti žinutes, naudotis internetu iš bet kurios ES šalies į Lietuvą tais pačiais tarifais, kaip ir Lietuvoje. Sprendimas ypatingai svarbus ir apps‘ų kūrėjams bei kitiems skaitmeninėje rinkoje dirbantiems verslams.

„Roamingo mokesčių pokalbiams mobiliaisiais telefonais panaikinimas – puikus pavyzdys, kad Europos Parlamento sprendimai yra gerokai arčiau kasdienybės, nei daug kam atrodo! Po kelių metų atostogaudami Bulgarijoje ar Kipre lietuviai galės gerokai pigiau bendrauti su artimaisiais. Praktiškai tai reiškia daug sutaupytų piliečių lėšų ir paprastesnį bendravimą būnant užsienyje. Taip pat šis sprendimas yra rinkos atvėrimas įvairių apps‘ų kūrėjams ir pardavėjams. O lietuviai čia kieti!“, – teigia A. Guoga. Pasak jo, šis sprendimas skatins paslaugų pardavėjus konkuruoti papildomomis paslaugomis, o ne vien tinklo „turėjimo“ faktu ir iš to vėl laimės vartotojas.

EP narys A. Guoga kartu su ALDE frakcija EP nuo pat kadencijos pradžios vykdė kampaniją „Ne – roamingo mokesčiui“. Politikas iš Lietuvos šiuo klausimu dirbo Vidaus rinkos ir vartotojų komitete (IMCO). Komitete jis buvo atsakingas už frakcijos poziciją ir teikė pasiūlymus vadinamajam „Connected continent“ paketui. Jo tikslas – panaikinti roamingo mokesčius ir užtikrinti interneto neutralumą.

„ES nori būti vieninga rinka ir nori konkuruoti su pasaulio milžinėmis – JAV ir Kinija. Susiskirstymas į 28 skirtingus reguliavimo režimus Europos konkurencingumui tik kenkia. Žvelgiant iš verslo pozicijų, sunku suvokti, kodėl vieningoje ir vieną valiutą beveik visur turinčioje erdvėje, kurioje nėra sienų, staiga reikia mokėti žymiai daugiau už mobilų ryšį vos tik kirtus sieną. Jei mes norime vieningų sprendimų Europai, turi būti ir pasiektas pažangą skatinantis, o ne stabdantis vieningos rinkos, įskaitant telekomunikacijų rinką, lygis. Garsiai skatiname verslą peržengti sienas, plėstis, nes tik globaliai orientuoti sprendimai turi ateitį. Vieninga telekomunikacijų rinka rimtai prisidės prie šios plėtros ir Europos proveržio“, – papildė EP narys. Jo nuomone, kuo daugiau vartotojų ir kuo atviresnė rinka, tuo daugiau yra konkurencijos, dar daugiau geresnių paslaugų vartotojams.

Šis susitarimas dar turi būti patvirtintas valstybių narių. „Tikiuosi, kad Lietuvos Vyriausybė tinkamai atstovaus mūsų piliečių interesus ir nepasiduos telekomunkacijų lobistų spaudimui, balsuojant dėl šio sprendimo“, – lūkesčius išsakė A. Guoga.

Pagal susitarimą, tarptinklinio ryšio papildomi mokesčiai Europos Sąjungoje bus panaikinti nuo 2017 m. birželio 15 d. Pirmieji pokyčiai jau 2016 m. balandį: ryšio operatoriai privalės sumažinti kainas iki €0.05 už 1 min skambinti, €0.02 už SMS, €0.05 už MB (be pvm), tai reiškia, kad mokesčiai turės atitinkamai sumažėti 25 proc. už skambutį, 33 proc. už SMS nuo šiuo metu esančių.