fbpx

Europarlamentarai ragina įvertinti, ar FIBA nepažeidžia konkurencijos teisės

Europarlamentarai iš 5 politinių frakcijų Europos Parlamente pasirašė laišką Europos Sąjungos institucijoms, ragindami Europos Komisiją padėti spręsti ginčą tarp FIBA ir Eurolygos dėl persidengiančių tvarkaraščių, rengiantis pasaulio krepšinio čempionatui bei olimpinėms žaidynėms. Dėl šio konflikto didelė dalis Europos valstybių rinktinėse gali nesulaukti geriausių krepšininkų.

Laiško iniciatoriaus EP nario A. Guogos teigimu, šis ginčas tapo ne vien vidiniu tarptautinės krepšinio organizacijos reikalu – dėl FIBA vienašališkų sprendimų kenčia Europos krepšinio bendruomenė. „Sprendimų reikia kuo greičiau, nes jie svarbūs ne tik organizacijoms, klubams, bet visai krepšinio bendruomenei, siekiančiai konkurencingo ir gražaus krepšinio visose Europos šalyse“, – teigia Lietuvos europarlamentaras.

Europarlamentarai iš 5 politinių frakcijų, 9 ES valstybių narių atkreipia dėmesį, kad dėl persidengiančių tvarkaraščių didelė dalis Europos valstybių rinktinėse gali nesulaukti geriausių krepšininkų. FIBA vienašališkai priėmė sprendimą pirmą kartą Europos krepšinio istorijoje kvalifikacinius turnyrus nuo 2017-ųjų padalinti į 3 langus – lapkričio, vasario ir birželio / liepos mėn. Anksčiau Pasaulio taurės ir olimpinės kvalifikacijos turnyrai buvo žaidžiami tik vasaros metu.

“Sporto istorijoje gausu pavyzdžių, kad įmanoma suderinti aistrą ginti savo šalies garbę ir sezoninį darbą klube. Be to, instituciniai tarptautinės organizacijos sprendimai neturėtų kelti grėsmės žaidėjų sveikatai dėl alinančių persidengiančių tvarkaraščių“, – pažymi europarlamentarai.

Laiške 25 europarlamentarai pabrėžia FIBA sukurtos naujos „langų“ sistemos trūkumus vertindami tai, kad įpareigojimas išleisti žaidėjus iš klubų varžybų pritaikytas tik Europos lygai. Tuo tarpu, JAV krepšinio lygos žaidėjams toks reikalavimas nėra privalomas.

Pasirašiusieji atkreipia Komisijos dėmesį į iki šiol buvusius teisinius FIBA ir Eurolygos ginčus bei jų išaiškinimą. Vienas jų – Miuncheno regioninio teismo sprendimas, draudžiantis FIBA ir FIBA Europe taikyti sankcijas arba grasinti taikyti sankcijas krepšinio klubams, kurie žaidžia Eurolygoje ir nacionalinėse krepšinio lygose. Taip pat aptariama Tarptautinės čiuožimo sąjungos (International Skating Union – ISU) byla 2015-aisiais. Tuomet Europos Komisijos Konkurencijos direktoratas priėmė poziciją, kad ISU sankcijos, apribojančios atletų galimybes dalyvauti alternatyviose varžybose, pažeidžia ne tik atletų teises, bet ir alternatyvių konkursų galimybes pritraukti geriausius talentus.

“FIBA vienašališkai priimtas sprendimas dėl naujų persidengiančių tvarkaraščių galimai pažeidžia konkurencijos teisę. Dėl to laišką pasirašę europarlamentarai paragino Europos Komisiją įvertinti FIBA ir FIBA Europa veiksmus dėl nesąžiningos konkurencijos naudojantis dominuojančia savo galia rinkoje”, – reikalavimą laiške pakomentavo A. Guoga.

Pasak jo, kiekvienam krepšinio fanui šalies rinktinė turi ypatingą reikšmę, tačiau bausti klubus dėl ne iki galo išdiskutuotų FIBA sprendimų nėra teisinga. “Vis tik turime nepamiršti, kad klubai taip pat atlieka ypatingą vaidmenį, stiprinant Europos krepšinį. Jie aktyviai dalyvauja įvairiuose turnyruose, yra atsakingi už krepšinio populiarinimą, atranda ir skatina naujus talentus. Galų gale – moka žaidėjams atlyginimus, kurie yra pagrindinis jų pajamų šaltinis. Dėl klubų plėtros Europos krepšinis yra toks stiprus, todėl klubų nuomonė svarstant varžybų tvarkaraščius taip pat turi būti svarbi“ – akcentavo europarlamentaras, Lietuvos krepšinio reikaluose aktyviai dalyvavęs nuo 2010 m.