fbpx

„Europos klubas“: po rinkimų naujos kovos [audio]

Radijo laidos „Europos klubas“ įrašą klausykite čia.

Po rinkimų – naujos kovos

Europoje pasibaigus rinkimams toliau verda politinis gyvenimas. Sudarinėjamos politinės sąjungos, frakcijos, ieškomi kandidatai į svarbiausius postus. Vienas svarbiausių šios dienos intrigų – ar šalys narės priims kandidatą į Europos Komisijos vadovus, buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claudą Junckerį.

Kas vadovaus Europos Komisijai?

Tai, kad šis postas priklauso Europos konservatoriams, klausimų nekyla, nes jie laimėjo daugiausiai vietų Europos Parlamente. Tačiau kas vadovaus Europos Komisijos paradui, vis dar neaišku. Pavyzdžiui, britų premjeras Davidas Cameronas žada blokuoti J.C.Junckerio kandidatūrą ir ragina taip pat pasielgti ir kitas šalis. Britų dienraštis „The Independent“ neseniai rašė, kad šis postas gali būti pasiūlytas mūsų šalies prezidentei Daliai Grybauskaitei – esą tai būtų kompromisinis variantas, be to, vis labiau pageidaujama šioje pozicijoje pagaliau matyti moterį. Tiesa, D.Grybauskaitė jau pareiškė nesvarstanti tokių idėjų ir liksianti dirbti antrą kadenciją.

Europos Parlamentui būsimą Europos Komisijos vadovą žadama pristatyti liepos pradžioje Strasbūre, plenarinės sesijos metu. O kol kas – mūšiai vyksta, nes kai kurios ES šalys ketina nesutikti su D.Camerono bandymu stabdyti buvusio Liuksemburgo premjero kandidatūrą. O ir pačiame Europarlamente verda derybos dėl frakcijų narių, akylai stebima, ar išrinktiems euroskeptikams pavyks susiburti į rimtą darinį, ar vis tik jų pozicijos bus pernelyg skirtingos. Kol kas formuojami komitetai bei frakcijos.

Teks pamiršti skirtumus

Ko tikėtis iš naujojo Europos Parlamento, „Europos Klubas“ Briuselyje kalbino parlamento spaudos tarnybos vadovę Marjory Van Den Broeke. Pradėjome pokalbį nuo akivaizdžiausių pokyčių. „Daugumos pasikeis, palyginti su senuoju Europarlamentu. Anksčiau galėjo būti centro kairės koalicijos, kurios galėjo būti sudaromos dėl aplinkosauginių, darbo klausimų arba centro dešinės, kurios buvo už laisvą rinką ir ekonomiką. Tokios koalicijos dabar bus sunkiai įmanomos, tad tiek vieni, tiek kiti turės dirbti kartu, norėdami surinkti reikiamą daugumą“, – sakė spaudos tarnybos vadovė. <...>

Mato naują viziją

Lietuvos liberalų sąrašo žvaigždė Antanas Guoga, patekęs į Europarlamentą, sako dirbsiantis ten, kur gerai viską supranta – srityse, susijusiose su ekonominiais klausimais, verslu. Dabar vyksta derybos, kuriuose komitetuose dirbti, sakė jis. Tačiau A.Guoga tikino stengsiantis neįsivelti į interesų konfliktą, pavyzdžiui, į debatus dėl lošimų, kuriuose jis susikrovė savo kapitalą. Tačiau dalinti patarimų nevengs. „Reikia žiūrėti, kad nebūtų konfliktų. O jei reikės pakomentuoti situaciją, tai aš tą galėsiu, nes politikai yra labai atitrūkę nuo žmonių ir realybės“, — sakė A. Guoga. Jis teigė jau bendravęs su kitais lietuviais europarlamentarais, o V.Mazuronį jis pavadino galimu atradimu liberalų ALDE frakcijai. Nors Europarlamentą pasirinkęs ministras kol kas nepaskelbė, prie kurios frakcijos šliesis, tačiau A.Guoga mano, kad jam labiau tiktų liberalios, o ne euroskeptinės vertybės. Tuo tarpu jei B. Ropė pasirinktų Socialistų frakciją, tai irgi atrodytų keistai, mano A. Guoga – juk žmonės balsavo ne už tai.

„Žinoma, kai kuriems politikams per daug įtakos turi partijos, nors čia mes ne dėl partijos važiuojame. Turime būti nepriklausomi“ – sakė naujai išrinktas Europos Parlamento narys. Jo vizija – kad susivienytų visų Baltijos šalių, o gal ir Skandinavijos, europarlamentarai, ir tokiu būdu galbūt būtų „atmušta“ Vokietijos įtaka.

FM99 | Europos klubas