fbpx

Europos Komisija vėl investuos milijonus – šįkart e. įgūdžių tobulinimui

Šiandien Europos Komisija pristato naują programą „Naujųjų įgūdžių programa Europai“ („New skills agenda for Europe“), kuriai planuojama skirti beveik 30 milijardų eurų. Naująja programa Komisija siekia ne tik užtikrinti, kad visų socialinių sluoksnių žmonės gebėtų rašyti, skaityti, skaičiuoti, bet ir ypatingą dėmesį skirti skaitmeniniams įgūdžiams (e. įgūdžiams), kurie yra reikalingi šiuolaikinėje darbo rinkoje.

„Technologijų pasaulis atveria neaprėpiamas galimybes susikurti sau gerą darbo vietą. Svarbiausia, ko reikia – e. įgūdžių ir pasitikėjimo savimi“, – sako A. Guoga, tapęs EK projekto „eSkills for Jobs 2016“ ambasadoriumi Lietuvoje.

EK duomenimis, šiuo metu Europoje net 40 proc. darbdavių negali rasti darbuotojų su tinkamais e. įgūdžiais. Be to, net 7 mln. Europos Sąjungos piliečių neturi pagrindinių įgūdžių, t.y. prastai skaito, rašo, skaičiuoja. Iki 2020 m. ES planuojama sukurti maždaug milijoną laisvų darbo vietų, susijusių su skaitmeninėmis technologijomis. Iš jų – du trečdaliai informacinių technologijų specialistams ir trečdalis informacinių technologijų vadybininkams.

Europarlamentaras A. Guoga „eSkills for Jobs 2016“ ambasadoriumi Lietuvoje tapo EK programos kūrėjams įvertinus jo aktyvų darbą gerinant Lietuvos IT infrastruktūrą, skatinant e. įgūdžių mokymąsi Lietuvoje bei sprendžiant mažumų informacinio neraštingumo problemas. Jo inicijuojamas projektas #CoderDojoLietuva – vienas iš realių šios veiklos pavyzdžių. #CoderDojoLietuva projekto metu vaikai visoje Lietuvoje nemokamai mokomi programavimo pagrindų. Itin didelis dėmesys skiriamas mergaičių pritraukimui į informacinių technologijų sektorių. „Technologijų sritis yra per svarbi, per įdomi, per daug perspektyvi, kad joje dominuotų vyrai. Nuo mažens ne tik berniukus, bet ir mergaites turime sudominti technologijomis. Tai vienas iš svarbiausių projekto #CoderDojoLietuva tikslų“, – teigia europarlamentaras.

E. įgūdžiai bus vienas iš pagrindinių akcentų ir rudenį A. Guogos jau antrą kartą Lietuvoje organizuojamame modernių technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!. Jau dabar į #SWITCH! yra užsiregistravę beveik 6000 mokinių ir mokytojų iš visos Lietuvos. LITEXPO vyksiančiame renginyje #SWITCH! dalyviai ne tik pirmą kartą Baltijos šalyse išbandys dronus-padavėjus, bet ir turės galimybę tapti istorinio įvykio – Gineso pasaulio rekordo – dalimi. Renginio metu vyks praktiniai užsiėmimai į skaitmeninį pasaulį siekiančiam žengti verslui. Veiks inovatyvių technologijų zona Cool&crazy, kurioje bus galima iš arti susipažinti su technologinėmis naujovėmis.

Apie EK programą „Naujųjų įgūdžių programa Europai“ #EUSkillsAgenda
Pasak EK, įgyvendinti „Naujųjų įgūdžių programa Europai“ priemones planuojama įgyvendinti per 2 metus. Tačiau realių rezultatų programa pasieks tik aktyviai dalyvaujant vietos ir tarptautinėms bendruomenėms. Programos tikslas yra užtikrinti, kad žmonės, ieškantys darbo Europoje, gebėtų kokybiškai dirbti darbuose, susijusiose su skaitmeninėmis technologijomis. Siekiama, kad skaitmeninius įgūdžius įgytų visos amžiaus grupės, įskaitant ir vyresnius žmones, o jų gebėjimai atitiktų visos ES standartus, taip užtikrinant geresnes karjeros galimybes, didesnį darbo užmokestį ir saugesnę socialinę aplinką.

Apie EK projektą „eSkills for Jobs 2016“ #eSkills
Šviečiamosios kampanijos „eSkills for Jobs 2016“ metu siekiama didinti jaunimo informuotumą apie IRT įgūdžių svarbą siekiant karjeros, informuoti apie nemokamas IT švietimo galimybes bei padėti jaunimui lengviau konkuruoti darbo rinkoje. Projektas vienija 24 šalis, o prie informacijos apie e. įgūdžių sklaidos yra prisijungę 15 ambasadorių, kurių didžioji dalis – EP nariai.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija parengta informacija:

Europos Komisija pateikė pasiūlymus dėl toliau nurodytų 10 veiksmų, kurie turėtų būti įgyvendinti per ateinančius dvejus metus. Kai kurie bus pradėti įgyvendinti šiandien.

◾Įgūdžių garantija, siekiant padėti menkus įgūdžius turintiems suaugusiesiems įgyti būtiniausių raštingumo, skaičiavimo ir skaitmeninius įgūdžių ir siekti vidurinio išsalvinimo.

◾Europos kvalifikacijų sandaros peržiūra, siekiant geriau suprasti kvalifikacijas ir geriau išnaudoti visus turimus įgūdžius Europos darbo rinkoje.

◾Skaitmeninių įgūdžių ir užimtumo koalicija, siekiant sutelkti valstybes nares ir švietimo, užimtumo bei pramonės sričių suinteresuotuosius subjektus, kad jie sukurtų didelį skaitmeninį talentų banką ir užtikrintų, kad individai ir darbuotojai Europoje turėtų tinkamų skaitmeninių įgūdžių.

◾Sektorių bendradarbiavimo įgūdžių srityje planas, siekiant pagerinti informacijos apie įgūdžius rinkimą ir spręsti įgūdžių trūkumo konkrečiuose ekonomikos sektoriuose problemą.

Vėliau šiais metais ir 2017 m. bus pradėti vykdyti šie veiksmai:

◾Trečiųjų šalių piliečių įgūdžių nustatymo šablonas, siekiant padėti anksti nustatyti ir profiliuoti prieglobsčio prašytojų, pabėgėlių ir kitų migrantų įgūdžius ir gebėjimus.

◾Sistemos „Europass“ peržiūra, siekiant pasiūlyti geresnes ir lengviau naudojamas priemones, kad žmonės galėtų pristatyti savo įgūdžius ir gauti naudingos tikralaikės informacijos apie įgūdžių poreikius ir tendencijas, kuri galėtų padėti jiems priimti sprendimus dėl karjeros ir mokymosi.

◾Profesinis mokymas kaip prioritetinis pasirinkimas, padidinant profesinių mokyklų studentų galimybes įgyti darbu pagrįsto mokymosi patirties ir populiarinti gerus profesinių mokyklų absolventų rezultatus darbo rinkoje.

◾Rekomendacijos dėl bendrųjų gebėjimų peržiūra, siekiant padėti žmonėms įgyti pagrindinių įgūdžių, reikalingų gyventi ir dirbti XXI amžiuje, ypatingą dėmesį skiriant su verslumu ir inovacijomis susijusiai mąstysenai ir įgūdžiams.

◾Iniciatyva dėl absolventų karjeros stebėsenos, siekiant pagerinti informaciją apie absolventų pažangą darbo rinkoje.

◾Pasiūlymas išsamiau išnagrinėti geriausią praktiką, kaip veiksmingai spręsti protų nutekėjimo problemą, ir keistis šios praktikos pavyzdžiais.

Daugiau informacijos: http://ec.europa.eu/lietuva/news_hp/news/13062016_europos_igudziu_darbotvarke_lt.htm