fbpx

Lietuvos inovacijų plane: talentų programa, startuolių „viza“, gyvybingi mokslo ir verslo slėniai

Pasaulinio lygio talentų pritraukimas, „Būk Lietuva“ programa, 2 proc. nuo BVP investicijų MTEP, integruota inovacijų politikos koordinacija, startuolių vizos – šias ir kitas Lietuvos inovacijų plano priemones vakar pristatė Liberalų ministrai Antanas Guoga ir Gintaras Steponavičius. Interaktyvus politikų dialogas su švietimo ir verslo profesionalais vyko startuolių mugės formatu.

Pasak Liberalų ministrų, inovacijų politika reikalauja bendro švietimo ir verslo sektorių, juos reguliuojančių institucijų darbo. „Lietuva gali būti inovacijų lydere. Vienintelis būdas Lietuvoje sukurti ekonominę gerovę, kilti žmonių pajamoms, paversti Lietuvą ne talentus prarandančia, bet prisitraukiančia šalimi yra išnaudoti visą turimą žmogiškąjį potencialą. Kad proveržis įvyktų neužtenka atskirų pastangų – turime susitelkti. Norime, kad Lietuva pirmą kartą turėtų gerai tarp švietimo ir ūkio suderintą planą“, – bendrą Lietuvos inovacijų plano projekto kartu su Liberalų Ūkio ministru A. Guoga pristatymą motyvavo G.Steponavičius.

„Neaplenksime pigios darbo jėgos pramonėje šalių, todėl privalome konkuruoti pasaulyje savo žiniomis, savo protu. Atvirai pripažindami, kad dabartinė politika stumia mokslą kurti sau, o verslą dirbti sau, galime imtis realių pokyčių. Tik dirbdami kartu pritrauksime tūkstančius pasaulinio lygio talentų, įteisinsime kvalifikuotų darbuotojų vizą ir „startuolių“ vizą, iki 2020-ųjų metų pasieksime investicijų į MTEP dalis – 2 proc. bendro Lietuvos BVP, padėsime įsikurti ankstyvosios stadijos rizikos kapitalo fondams“, – inovacijų proveržio priemones akcentuoja A. Guoga.

Lietuvos inovacijų plano projektas parengtas su Liberalų Vyriausybe bendradarbiaujančiais švietimo, verslo, viešojo sektoriaus ekspertais. Projekto pristatymo metu Lietuvos inovacijų kelią vertino KTU rektorius Petras Baršauskas, inovatyvios medicinos centro „Intersurgical“ generalinis direktorius Sigitas Žvirblis, sėkmingo lietuvių startuolio „Vinted“ vienas iš įkūrėjų ir vadovas Justas Janauskas, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ generalinis direktorius Mindaugas Glodas.

Švietimo ir verslo profesionalai iš dalies pritarė Liberalų ministrų pristatytam inovacijų planui ir turėjo konkrečių pasiūlymų tobulinimui. Pavyzdžiui, atskirti priemones dar tik pradedantiems startuoliams ir pripažintiems, į tarptautines rinkas žengiantiems verslams. Pasak jų, ir mažiesiems, ir pažengusiems aktuali kokybiška švietimo sistema. Tačiau ūkio dalyje pirmiesiems aktualūs finansų pritraukimo įrankiai, antriesiems – šalies susisiekimo insfrastruktūra, palanki kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos politika. Taip pat pasiūlyta imtis rimtų žingsnių išjudinti vietos savivaldą išnaudoti jau prieinamus europinius finansinius įrankius, stiprinti šalies mokslo lobizmą ES erdvėje, sukurti dualinius profesinio mokymo modulius, iš kurio laimėtų ir aukštosios mokyklos, ir pramonė, visi verslai.

Lietuvos inovacijų plane liberalai kviečia investuoti į mokslo ir verslo bendradarbiavimą, tikslingai koordinuoti Lietuvos inovacijų vystymą, parengti realiai veikiančią slėnių ir kitos infrastruktūros valdymo sistemą, sukurti geriausią verslo aplinką Europoje, kuri įtrauktų mažesnį darbo jėgos apmokestinimą, „Sodros“ lubas nuo 5 draudžiamųjų pajamų, didesnį NPD dirbančioms šeimoms. „Svarbu paskatinti paprastus žmones investuoti į verslus. Tiesiog pasinaudokime gerosiomis patirtimis. Pavyzdžiui, pritaikykime Didžiosios Britanijos patirtį: jeigu tu investuoji 50 tūkstančių eurų į startuolį, tau nereikia mokėti didelės sumos nuo tavo mokesčių“, – ragina liberalai.

Liberalų Vyriausybės Lietuvos inovacijų plano projektas bus tobulinamas, atsižvelgiant į pristatyme išsakytus pasiūlymus, plano projektas čia

Renginio transliacijos įrašas čia