Piliečių parama Lietuvos kariuomenei ūgtelėjo 7 kartus

Antano Guogos paramos fondo ir Lietuvos kariuomenės bendras projektas „2% mūsų kariuomenei“, kuriuo buvo raginama piliečius skirti 2 proc. nuo jau sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Lietuvos kariuomenei, padėjo išauginti gyventojų paramą ginkluotosioms pajėgoms septynis kartus. Tai rodo preliminarūs Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.

nuotr. Lietuvos kariuomenės, I. Budzeikaitės

„Aiškesnio signalo negalėtų ir būti. Mes remiame savo kariuomenę. Esame brandi, užaugusi tauta, kuri pasitiki savimi, savo kariais ir jais didžiuojasi. Žmonių pilietinį aktyvumą skatinęs projektas „2% mūsų kariuomenei“ – puikus pavyzdys, kad galime sąmoningai rūpintis savo saugumu“, – sako projekto iniciatorius Europos parlamento narys Antanas Guoga. Jo teigimu, nors Lietuva yra dalis stipriausio pasaulyje karinio aljanso – NATO, kuris garantuoja šalies saugumą, tačiau pastangos patiems stiprinti savo saugumą yra svarbios. Ir ne tik tarptautiniams partneriams, pirmiausia – mums patiems.

Šiais metais už iš gyventojų paramos gautas lėšas Lietuvos kariuomenė panaudos savo techninės bazės stiprinimui. Ketinama surinktą sumą pridėti prie kitų įsigijimams skirtų lėšų ir aprūpinti karius reikalinga šiuolaikiška, inovatyvia technika, pavyzdžiui, kolimatoriniais (optiniais) taikikliais automatiniams ginklams ar naktinio matymo prietaisais.

Kad ne tik finansinė šalies žmonių parama, o dar labiau – moralinis palaikymas yra stipri motyvacija kariams dar nuoširdžiau atsidavus atlikti pareigą Tėvynei, tvirtina ir Lietuvos kariuomenės pulkininkas Valdemaras Rupšys. „Galima tik pasidžiaugti tokiomis, kaip ši, vykdomomis akcijomis, per kurias vis daugiau Lietuvos žmonių išreiškia savo poziciją, yra neabejingi krašto apsaugai ir gynybai bei gali prisidėti prie bendros bei saugios gerovės kūrimo.“, – įsitikinęs pulkininkas.

A. Guoga įsitikinęs, kad jei kiekvienas pilietis, bent mažiausiu darbu, kad ir tokiu, kaip kariuomenės ar bet kurios kitos pilietinės akcijos palaikymas, prisidės prie savo šalies gerovės kūrimo, Lietuva tikrai bus geresne šalimi visiems. „Man šiandieninė Lietuva – šalis, kuria galime didžiuotis. Pažiūrėkime, kiek daug jau esame padarę, kiek toli nuėjome per tuos 25-kerius metus. Tapome demokratiška, šiuolaikiška valstybe. Be abejo, yra problemų, kurias reikia spręsti, ypač ekonominių. Bet kas tų problemų neturi! Ko mums šiandien visiems labiausiai reikia, tai daugiau pozityvaus mąstymo, veržlumo ir nusiteikimo dirbti. Kiekvienas turime dėl savo šalies padaryti, ką galime”, – sako europarlamentaras. Be to, jo įsitikinimu, jei norime kurti klestinčią Lietuvą, turime visuose šalies gyvenimo lygmenyse – pradedant nuo politikų ir baigiant moksleiviais – imtis kurti valstybę tokią, kokios norime. „Nebegalime sau leisti būti reaktyvūs. Visur, nuo aukščiausių valstybės valdymo sluoksnių, iki mažiausių bendruomenių visoje Lietuvoje, turime kurti, imtis iniciatyvos patys, ir daryti darbus, kurių šiandien reikia labiausiai. Tik tuomet galime sulaukti akivaizdžių, sisteminių pasikeitimų, kurių šiandien reikia mūsų šaliai”, – teigia A. Guoga.

Šiais metais 6924 Lietuvos Respublikos piliečiai pateikė prašymus pervesti dalį pajamų mokesčio šalies kariuomenei. „Rezultatas geras. Tikrai daug Lietuvos žmonių atsiliepė į mūsų raginimą. Ir net LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat savo 2 % nuo sumokėtų mokesčių skyrė Lietuvos kariuomenei!”, – sako A. Guoga. Pagal pateiktus piliečių prašymus preliminariais VMI skaičiavimais iki š.m. lapkričio 15 d. kariuomenei būtų pervesta 278 tūkstančių eurų paramos. 2014 metais Lietuvos Respublikos piliečiai (977) taip pat finansiškai parėmė Lietuvos kariuomenę, skirdami dalį nuo sumokėto GPM. Ši ir kita privačių asmenų parama, siekianti 39 tūkstančių eurų, buvo panaudota individualiai kario apsaugai skirtų šarvinių liemenių įsigijimui. Manoma, kad ankstesnio gana pasyvaus žmonių apsisprendimo skirti 2% nuo GPM kariuomenei priežastis – mažas informuotumas apie tokią galimybę.

Rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės TNS LT atliktos reklamos monitoringo analizės duomenimis, projektas „2% mūsų kariuomenei“ buvo tarp trijų aktyviausiai matomų socialinių projektų Lietuvoje per pirmus aštuonis šių metų mėnesius.

„2% mūsų kariuomenei“ – pilietiškas Antano Guogos paramos fondo ir Lietuvos kariuomenės bendras projektas. Projekto partneriai – Delfi ir Lietuvos televizija. Informacinės akcijos vykomiestuose, aktyvi kampanija Vilniaus knygų mugėje, socialiniuose tinkluose. Prie akcijų prisidėjo šimtai savanoriaujančių jaunų žmonių ir karių.