fbpx

Ruslana susitikime su liberalais: Rusija siekia atkirsti Ukrainą nuo jūros, skubiai reikalinga tinkama Vakarų pagalba

Pirmadienį Liberalų sąjūdžio sąraše išrinkti europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Antanas Guoga Europos Parlamente susitiko su Ruslana Lyžyčko, žymia atlikėja, ypač aktyviai dalyvavusia Maidano įvykiuose Ukrainoje. Ruslana liberalams pristatė situaciją Rytų Ukrainoje, kurioje mažiau nei prieš savaitę lankėsi ir dalyvavo humanitarinėje bei karo belaisvių paleidimo operacijoje.

Ruslana EP narius informavo, kad paliaubos Donecke neveikia ir kad, prisidengdama paliaubomis, Rusija įvedinėja papildomas karines pajėgas į Rytų Ukrainos regioną. Karo belaisvių paleidimo ir humanitarinėje operacijoje dalyvavusiai komandai tapo akivaizdu, kad agresoriaus tikslas – visiškai atkirsti Ukrainą nuo išėjimo prie jūros, užsitikrinti priėjimą prie Krymo per Ukrainos teritoriją, galbūt net užgrobti Odesą.

P. Auštrevičius, Ruslana ir A. Guoga Europos Parlamente.

„ES, JAV, visas Vakarų pasaulis turi demonstruoti tvirtą ryžtą bei vienybę: neatidėliodami pritaikyti Rusijai tokias sankcijas, kurios ne tik užtikrintų iš tiesų veikiančias paliaubas, bet ir priverstų Rusiją pasitraukti iš užgrobtų teritorijų. Kito kelio nėra. Tai yra ne tik mūsų moralinė pareiga, tai – mūsų pačių išlikimo klausimas“, – sakė P. Auštrevičius. – „Ruslana šiandien Briuselyje labai emocionaliai priminė, kad Ukrainos Maidanas kovojo už europietišką šalies ateitį ir prašė Europos politikų šios idėjos nenužudyti“.

A. Guogos teigimu, po pokalbio su Ruslana yra dar labiau akivaizdu, kad vyksta informacinis karas ir Rusijos propagandos mašina iškaipo Maidano aktyvistų pasisakymus. „Nors žiniasklaidoje būta įvairių interpretacijų dėl Ruslanos pozicijos, per susitikimą Europos Parlamente atlikėja aiškiai pasisakė už Ukrainą Europoje. Ji pabrėžė, kad separatistai, save vadinantys Donecko lyderiais, yra Rusijos statytiniai, priklausomi nuo Putino valios ir nesugebantys kontroliuoti atskirų diversantų“, – iš rusiškų šaltinių ateinančią informaciją kritiškai vertinti kvietė A. Guoga.

„Dar kartą įsitikinome, kad Ruslana yra Maidano ir Ukrainos balsas, kurio Europa klausosi ir, tikimės, išgirs. Ir tikrai didžiuojuosi, kad teikiam būtent jos, kaip Maidaną vienijančio balso ir sielos, kandidatūrą šių metų Sacharovo premijai. Žaviuosi Ruslanos žmogiška drąsa, nes būtent jos pastangomis per keletą dienų į laisvę buvo paleista 40 ukrainiečių karo belaisvių“, – priminė P. Auštrevičius.

Ruslana Briuselyje lankėsi Europos Parlamento kvietimu, ji taip pat buvo priimta Europos Tarybos prezidento Hermano van Rompuy’aus. Susitikimuose su ES lyderiais ir parlamentarais atlikėja prašė visų ES šalių narių paremti Ukrainos kariuomenę ginklais ir karine technika, nes, pasak jos, ši po pastarųjų savaičių kovos nebėra pajėgi apginti šalies. Be to, Ukrainos žmonės bijo naujų Rusijos provokacijų bei okupacinių veiksmų.

Praėjusią savaitę P. Auštrevičius iniciatyva, Liberalų sąjūdžio europarlamentarai oficialiai pateikė Europos Parlamentui Ruslanos kandidatūrą prestižinei Sacharovo premijai gauti – už išskirtinius nuopelnus ginant žmogaus teises ir demokratiją Ukrainoje. Sacharovo premija teikiama nuo 1988 metų, ji pavadinta garsaus Rusijos mokslininko ir disidento Andrejaus Sacharovo vardu bei yra laikoma prestižiškiausiu Europos Parlamento apdovanojimu, skiriamu už išskirtinius nuopelnus kovoje vardan žmogaus teisių, demokratijos ir minties laisvės. Šios premijos laureatais anksčiau yra tapę Pietų Afrikos prezidentas Nelsonas Mandela, Birmos disidentė Aung San Suu Kyi ir kt. Planuojama, kad šių metų Sacharovo premija bus įteikta lapkričio mėnesį.